EMDR NEDİR?

EMDR NEDİR?

EMDR NEDİR?

EMDR NEDİR?

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İsleme, psikoterapi alanında güçlü bir terapi yöntemidir. EMDR terapisi, etkilerinin halen devam ettiği rahatsız edici olay ve anileri anlamlandırarak etkisinden çıkmanızı sağlar.

 

EMDR terapisinin isleyişi nasıldır?

Trafik kazaları, ölümler, kayıplar, taciz ve tecavüzler gibi ciddi travmalar, olaylar ve durumlar basımızdan geçmiş olabilmektedir. Bunun yani sıra günlük hayatta yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalmalar, aşağılanmalar ve başarısızlıklar da işlenememiş, izole edilmiş anılar arasında yerlerini almaktadırlar. Bu terapi yöntemiyle beraber beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlanır. Yaşanan travmatik anıya karsı kişi duyarsızlaşana kadar EMDR yöntemi uygulanır. Kilitli kalmış ani ile diğer ani ağları arasında ilişki kurulması, bilginin sağlıklı bir şekilde depolanması sağlanır. Danışan artık rahatsız olmaz, semptomları tekrar görülmez ve aniyi yeni, sağlıklı bir perspektiften görür.

Yeni bakış açısının kazandırdığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya bakisini da olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar.

 

EMDR tedavisi kaç seansta tamamlanır?

EMDR terapisinin ne kadar süreceğini hastanın ruhsal durumu, yasadığı travma ve hastanın psikososyal durumu belirler. Bu terapide sorunlar bazen bir seansta çözülebilirken bazen 8-10 seans boyunca devam edebilir.

 

EMDR terapisi etkin bir yöntem midir? 

EMDR terapisi tüm dünyada kabul gören ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Psikiyatri Birliği gibi kuruluşlar tarafından da etkililiği kabul edilen bir terapi yaklaşımıdır.

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57