Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

 

Panik atak, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman da yineleyici olarak görülen çarpıntı, terleme, vücudun titremesi, boğuluyor gibi olma, göğüste sıkışma gibi fizyolojik ve bilişsel belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Panik bozukluk tanısı alan hastaların, ilk panik atak deneyimleri öncesinde mekânsal değişiklik, göç, ilişkisel problemler, ayrılık, sevilen değer verilen birinin ölümü ya da hastalığı, ekonomik problemler, başarısızlıklar gibi bir ya da daha fazla yaşamı derinden etkileyen olay yaşamış olma ihtimalleri yüksektir. Panik atak kontrol kaybından duyulan endişe, mükemmeliyetçilik ve ölüm korkusu gibi faktörlerle de ilişki içerisindedir. Fiziksel ve duygusal sağlık, mesleki ve finansal işlevsellik gibi konularda sorunlara yol açabilmektedir. Panik bozukluğu olan bireylerdeki ölüm düşünceleri, beklenmedik anda gelen ataklar yaşam kalitesini azaltır.

Panik Atak ile nasıl mücadele edilir.

Panik atak sırasında yaşanan gerginlik ve öleceğini hissetmeden kaynaklı korkunun yükü oldukça fazladır. Bunun yanı sıra ataklar arasında da her an atak yaşama korkusu ile uyarılmışlık hali söz konusudur. Sonrasında ise kişiler genellikle korkunun kaynağını belirliyemedikleri, kafa karışıklığı ile konsantrasyon sorunlarının eşlik ettiği, güvenlik algısının sarsıldığı bir duruma girerler. İlk ataklar korku ve kaygı hissinin etkisiyle acil servise hızlıca ulaşma çabasıyla geçebilir. Muayene ve tetkikler sonucunda biyolojik bir temeli olmadığı tespit edilir ve psikologlara yönlendirme yapılır.

Panik bozukluğunun kalıcı olarak tedavisinde psikoterapinin yeri önemlidir. Panik atak için uygulanan en etkili yöntemleden biri EMDR’dir. Danışanların öykülerine bağlı olarak EMDR uygulamasına karar verildiğinde, panik atak deneyimleri ele alınır ve danışan o anları hatırladığında rahatsızlık yaşamayana kadar EMDR tekniği ile çalışılır. Aslında EMDR beynin zamanında yapamadığı işlemi gerçekleştirmesini sağlar. Kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulması, bilginin sağlıklı bir şekilde depolanmasını mümkün kılar. Kişi artık bunlardan rahatsız olmaz ve anıyı yeni ve sağlıklı bir perspektiften görür. EMDR terapisi kişinin rahatsızlık duyduğu semptomları ortadan kaldırmakla birlikte ona yeni bir perspektif kazandırır.

YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57