Ergenlik Dönemi Psikolojik Danışmanlık

Ergenlik Dönemi Psikolojik Danışmanlık

Ergenlik dönemi psikolojik danışmanlıkta ilk seans, bir değerlendirme görüşmesidir. Bu seansta kişinin yaşadığı sorunun ne olduğu, sorunun içsel ve dışsal kaynakları, psikiyatrik ve medikal durumlar, kullandığımız danışmanlık yöntemlerinin kişinin sorununa uygunluğu ve olası danışmanlık planı değerlendirilir. Görüşmenin sonunda ortaya çıkan değerlendirme kişiyle paylaşılır, buna göre danışmanlık planı ve gelecek görüşmeler birlikte kararlaştırılır.

Bazen bu değerlendirmenin sonucunda kişiler başka bir uzmanlığa yönlendirilebilirler. 

Danışmanlık Planı

Danışmanlık planı, kişinin kendine özgü sorunlarına, ihtiyaçlarına, beklentilerine, taleplerine ve kişilik özelliklerine göre şekillendirilir. Ancak yine de genel bir danışmanlık süreci üç asamadan oluşur. 

İlk asama Kişinin yaşamında bir kriz veya acil çözüm bekleyen bir konu olduğu durumlarda, bu durumların çözülmesi ya da kontrol altına alınmasıdır. Bu nedenle öncelikle 'Krize Müdahale, Problem Çözme ve Basa Çıkma Stratejileri' gibi müdahalelerle başlanır.

İkinci asama Kişinin yaşadığı sorunun altında yatan 'duygu, düşünce ve davranış' şekillerinin tespit edilmesi aşamasıdır. Bu aşamada, kişinin isine yaramayan, işlevlerini bozan, olumsuz duygular ortaya çıkaran, kontrolü yitirmesine neden olan ya da gelişiminin önünde engel teskin eden düşünme yapılarını keşfetmesine çalışılır. Bilişsel yeniden yapılandırma sürecinde kişinin daha rasyonel, işlevsel ve gerçekçi düşünme tarzı geliştirmesi üzerinde durulur. Kişinin kendisi için dezavantajlı düşünme tarzının değiştirilmesi, kişinin daha sağlıklı duygusal tepkiler yasamasına ve daha işlevsel davranışlar sergilemesine yol açar. Bu aşamada genellikle 'Bilişsel Davranışçı' yönteminden faydalanılır.

Üçüncü aşamada Kişinin işlevsel olmayan 'duygu, düşünce ve davranış' tarzının altında yatan kişilik yapıları (semalar, dinamikler) ele alınır.

Merkezimizde ergenlik dönemi psikolojik danışmanlıkta 4 farklı danışmanlık yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntemler gelen kişinin ihtiyacına göre, belirlenmektedir. 

 

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Pasa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57