Ergenlik Dönemi Psikolojik Danismanlik

Ergenlik Dönemi Psikolojik Danismanlik

Ergenlik dönemi psikolojik danismanlikta ilk seans, bir degerlendirme görüsmesidir. Bu seansta kisinin yasadigi sorunun ne oldugu, sorunun içsel ve dissal kaynaklari, psikiyatrik ve medikal durumlar, kullandigimiz danismanlik yöntemlerinin kisinin sorununa uygunlugu ve olasi danismanlik plani degerlendirilir. Görüsmenin sonunda ortaya çikan degerlendirme kisiyle paylasilir, buna göre danismanlik plani ve gelecek görüsmeler birlikte kararlastirilir.

Bazen bu degerlendirmenin sonucunda kisiler baska bir uzmanliga yönlendirilebilirler. 

Danismanlik Plani

Danismanlik plani, kisinin kendine özgü sorunlarina, ihtiyaçlarina, beklentilerine, taleplerine ve kisilik özelliklerine göre sekillendirilir. Ancak yine de genel bir danismanlik süreci üç asamadan olusur. 

Ilk asama Kisinin yasaminda bir kriz veya acil çözüm bekleyen bir konu oldugu durumlarda, bu durumlarin çözülmesi ya da kontrol altina alinmasidir. Bu nedenle öncelikle 'Krize Müdahale, Problem Çözme ve Basa Çikma Stratejileri' gibi müdahalelerle baslanir.

Ikinci asama Kisinin yasadigi sorunun altinda yatan 'duygu, düsünce ve davranis' sekillerinin tespit edilmesi asamasidir. Bu asamada, kisinin isine yaramayan, islevlerini bozan, olumsuz duygular ortaya çikaran, kontrolü yitirmesine neden olan ya da gelisiminin önünde engel teskin eden düsünme yapilarini kesfetmesine çalisilir. Bilissel yeniden yapilandirma sürecinde kisinin daha rasyonel, islevsel ve gerçekçi düsünme tarzi gelistirmesi üzerinde durulur. Kisinin kendisi için dezavantajli düsünme tarzinin degistirilmesi, kisinin daha saglikli duygusal tepkiler yasamasina ve daha islevsel davranislar sergilemesine yol açar. Bu asamada genellikle 'Bilissel Davranisçi' yönteminden faydalanilir.

Üçüncü asamada Kisinin islevsel olmayan 'duygu, düsünce ve davranis' tarzinin altinda yatan kisilik yapilari (semalar, dinamikler) ele alinir.

Merkezimizde ergenlik dönemi psikolojik danismanlikta 4 farkli danismanlik yöntemi kullanilmaktadir. Kullanilan bu yöntemler gelen kisinin ihtiyacina göre, belirlenmektedir. 

YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57