Pandeminin Psikolojik Etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

 

Pandeminin Psikolojik Etkileri

 

Üzerinde hiç düşünmediğimiz, varlığını bile fark etmediğimiz temel bir güvenlik duygusu vardır ve bu sebeple güvende olduğumuzu hissederiz. Bu sene ortaya çıkan, hızla yayılan ölümcül bir salgın hastalık bu temel güvenlik duygusuna bir darbe indirmiştir. Hastalığın durumuyla ilgili olan belirsizlik hali ve geleceği tahmin edememe de psikolojik sağlığınızı büyük oranda etkilemiştir. Bağımsızlığınızı kaybetmek, sürekli haber duymak, hastalanmaktan korkmak gibi endişelerin yanında geçimini sağlayamamak, okulunu bitirememek, sevdiklerinizden ayrı kalmak gibi pek çok kaygı faktörü bir araya geldiğinde aşırı kaygıya ve ciddi ruhsal sorunlara neden olabilmektedir. Kaygı ve stres düzeyi hangi seviyede olursa olsun uzun süreli olarak maruz kalındığında ve başa çıkılamadığında beraberinde endişe, karamsarlık, çaresizlik gibi depresyon belirtileri getirebilmektedir.

Psikolojik sağlamlığımızı artırmaya yönelik atacağımız her adım, sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Psikolojik sağlamlığınızı korumak için öneriler aşağıda sıralanmıştır:

  • Virüsle ilgili gelişmeleri takip ederken mümkün olduğunca asılsız ve fazla bilgiden uzak durmak.
  • Çevrenizle ve ailenizle iletişim halinde kalmak.
  • Mümkün olduğunca günlük rutinlerinizi korumaya çalışmak
  • Yemek ve uyku düzeninizi olduğu şekilde devam ettirmek.
  • Aklınıza gelebilecek çeşitli yollar sayesinde üretmeyi bırakmamak.
  • Evde geçirdiğiniz vakti en verimli hale getirecek çeşitli hobiler edinmek.
  • Kendinizde kaygı, geçmeyen üzüntü hali gibi patolojik (günün büyük bir bölümünde hissedilen ve işlevsellikte düşmeye neden olması durumu) belirtiler hissettiğiniz durumlarda uzman kişilerle iletişime geçmek.
YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57