Pandeminin Psikolojik Etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

 

Pandeminin Psikolojik Etkileri

 

Üzerinde hiç düsünmedigimiz, varligini bile fark etmedigimiz temel bir güvenlik duygusu vardir ve bu sebeple güvende oldugumuzu hissederiz. Bu sene ortaya çikan, hizla yayilan ölümcül bir salgin hastalik bu temel güvenlik duygusuna bir darbe indirmistir. Hastaligin durumuyla ilgili olan belirsizlik hali ve gelecegi tahmin edememe de psikolojik sagliginizi büyük oranda etkilemistir. Bagimsizliginizi kaybetmek, sürekli haber duymak, hastalanmaktan korkmak gibi endiselerin yaninda geçimini saglayamamak, okulunu bitirememek, sevdiklerinizden ayri kalmak gibi pek çok kaygi faktörü bir araya geldiginde asiri kaygiya ve ciddi ruhsal sorunlara neden olabilmektedir. Kaygi ve stres düzeyi hangi seviyede olursa olsun uzun süreli olarak maruz kalindiginda ve basa çikilamadiginda beraberinde endise, karamsarlik, çaresizlik gibi depresyon belirtileri getirebilmektedir.

Psikolojik saglamligimizi artirmaya yönelik atacagimiz her adim, sürecin saglikli bir sekilde atlatilmasina yardimci olacaktir. Psikolojik saglamliginizi korumak için öneriler asagida siralanmistir:

  • Virüsle ilgili gelismeleri takip ederken mümkün oldugunca asilsiz ve fazla bilgiden uzak durmak.
  • Çevrenizle ve ailenizle iletisim halinde kalmak.
  • Mümkün oldugunca günlük rutinlerinizi korumaya çalismak
  • Yemek ve uyku düzeninizi oldugu sekilde devam ettirmek.
  • Akliniza gelebilecek çesitli yollar sayesinde üretmeyi birakmamak.
  • Evde geçirdiginiz vakti en verimli hale getirecek çesitli hobiler edinmek.
  • Kendinizde kaygi, geçmeyen üzüntü hali gibi patolojik (günün büyük bir bölümünde hissedilen ve islevsellikte düsmeye neden olmasi durumu) belirtiler hissettiginiz durumlarda uzman kisilerle iletisime geçmek.
YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57