Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Depresyon bireyin hayatının her alanında bozulmalara yol açan psikolojik bir hastalıktır. Genel olarak insanın hiç sevinç yaşamadığı, içinde sadece olumsuz duygular taşıdığı, yaşama istek ve zevkinin kaybolduğu, geleceğe ilişkin karamsar düşüncelerin, geçmişe ilişkin yoğun pişmanlığın hissedildiği, tekrar eden ölüm ve intihar düşüncesinin olduğu belirtiler olarak tanımlanabilir. Ancak bireyde aynı belirtiler olmak durumunda değildir. Hayat şartları ve yatkınlığa göre belirtiler değişmektedir.

Depresyonun nedenleri hem biyolojik faktörler hem de geçmiş yaşam tecrübeleri olabilmektedir. Hormonal değişiklikler, anksiyete bozuklukları, erken ebeveyn kayıpları, önemli birinin ölümü, ayrılık ve boşanmalar, düşük sosyoekonomik düzey, işsizlik depresyonun tetikleyicilerindendir. Bunların dışında depresyona neden olan en büyük durum, uzun süreli ve aşırı strese maruz kalmaktır. Strese karşı verilen duygusal cevaplar, olumsuz sonuçlar depresyona yol açabilmektedir. Bu etkenlerin hepsine zorlayıcı yaşam şartları da (işini kaybetme) eklenirse, depresyon daha da tetiklenebilmektedir.

 

Depresyon ile nasıl baş edilir?

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan psikoterapi yöntemlerinden biri bilişsel davranışçı terapi (BDT)’dir. Bilişsel davranışçı terapi (BDT), orta ve şiddetli belirtiler gösteren vakalar da dahil olmak üzere depresyon tedavisinde etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Bireyler, çocukluk döneminde olumsuz yaşantılardan kaynaklı çeşitli düşünce kalıpları geliştirirler. Bu çocuklukta gelişen düşünce kalıpları ilerleyen dönemlerde tetiklenen başka yaşantılar ile bilinç düzeyine depresyon olarak çıkabilir. Bilişsel davranışçı terapi ile birlikte kişiyi depresyona sürükleyen düşünme biçimini, sosyal çekilmeyi ve kaçınmayı ortadan kaldırma hedeflenir.

YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57