SPOR ÖNCESI VE SONRASI NASIL BESLENMELİYİM?

SPOR ÖNCESI VE SONRASI NASIL BESLENMELİYİM?

SPOR ÖNCESI VE SONRASI NASIL BESLENMELİYİM?

Spor öncesi ve sonrası nasıl beslenilir?

 İnsanların spora giderken ya da gelince akıllarına gelen ilk soru , acaba ne yesem spor daha etkili olur  sorusudur. Profesyonel sporcular dışında sağlıklı bir yasam için spor yapılıyorsa aslında çok fazla düşünülmemesi gereken bir soru olup beslenme ve spor beraber ve uzun süreli gittiği taktirde daha etkilidir. Spor sırasında kas aktiftir ve kas çalışırken bilinen proteinin aksine karbonhidrat kullanir.Bu yüzden sporda sadece protein önemli değildir.

  • Spordan yaklaşık 2-3 sat önce tam bir öğün yenilebilir. Kolay sindirim için yağ içeriği düşük ve spor sırasında kasların kullanacağı  enerji  için protein, ve karbonhidrat türevi besinler tüketilmeli ayrıca yeterli sıvı tüketilmelidir.
  • Spordan önce kısa bir vaktimiz var ise yoğurt ve meyve ya da yulaf tabağı hazırlanabilir.
  • Spor öncesi mideyi rahatsız etmeyen ve sindirimi kolay besinler seçilmelidir.
  • Spora başlamadan önce mideyi şişirmeyecek kadar su tüketilmelidir. Spor sırasında susanildigi taktirde yudum yudum su içilmeli, sonrasında ise belirli aralıklarla gün boyunca tüketilmelidir.
  • Spordan sonra kasların harcadığı glikojeni  doldurmak için karbonhidrat ve protein beraber tüketilmelidir.
  • Spordan sonra tonbalıklı salata ya da 2 dilim tam tahıllı ekmek arası köfte-tavuk ya da peynirli salata + tahıllı ekmek gibi alternatifleri spordan 1 saat sonra tam öğün seklinde tüketilebilir.
  • Spordan hemen sonra ilk 30-40 dk. içerisinde vücudun toparlaması için muz ve süt beraber tüketilebilir.

Yaptığımız spor ömür boyu sürdürülebilir ve bizi sağlık açısından destekleyen bir aktivite olmalidir.Kilo vermek ya da almak için yapılan sporlar birikildiği taktirde metabolizma dengesini bozarak sağlığımızı tehlikeye atabilir. Spor ve beslenme beraber devam ettirildiği taktirde kısa zamanda daha hızlı sonuçlar alınabilir.

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57