OYUN TERAPİSİ NEDİR?

OYUN TERAPİSİ NEDİR?

 

OYUN TERAPİSİ NEDİR?

Oyun terapisi, çocukların oyun oynayarak duygularını ve yaşadıkları sorunları dışa vurmalarını, bunlarla yüzleşmelerini ve çözüm yolları bularak baş etmelerini sağlar. Oyunu çocukların kendilerini ifade etmede doğal bir araç olarak kullanır.

Oyun Nedir?

Oyun, çocuğun deneyimleyerek kendi kendine öğrenmesini sağlayan, geçmişi canlandıran, iç dünyasını dışa vurmasına yardımcı olan sosyalleşme aracıdır. Çocuk oynadığı oyunlarla sorumluluk alır, toplumsal kuralları öğrenir, duygu ve düşünce dünyasında kontrol sağlar.

Çocuklar Neden Oyun Terapisine İhtiyaç Duyar?

Çocuklar yaşadıkları olayları, hissettikleri sevinç, üzüntü gibi duyguları yetişkinler kadar net konuşamazlar. Bu yüzden yetişkinler için kullanılan terapi teknikleri çocuklara uygulanmaz. Kendilerini ifade etmenin en kolay yolu olan oyun ise çocuklar için büyük bir fırsattır. Oyun terapisi, oyuncakları kullanarak kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, endişelerini dışa vurmalarını sağlar. Böylece çocuk, öğrenme ve oyun oynama becerisi kazanır, zihinsel kapasitesi artar, katarsis (duygusal boşalım) yaşar ve farkındalık kazanır. Bilinmelidir ki çocuğun terapi odasında oynadığı oyun ile evdeki oynadığı oyun farklıdır. Oyun terapisinde çocuğun tercih ettiği oyuncaklar, bu oyuncakların kullanılış şekli, bu oyuncakların soyut/somut anlamları ve en önemlisi sembolik anlatımları okuyabilen bir oyun terapisti tarafından bunların çözümlenmesi oyun terapisini farklı kılar.

 

 

PSİKOLOG ABDULLAH DUYSAK

KONYA ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57