Öfke İle Başa Çıkmada Üç Önemli Nokta!

Öfke İle Başa Çıkmada Üç Önemli Nokta!

Öfke İle Başa Çıkmada Üç Önemli Nokta!

 

Öfkelenmek her insana bahşedilen, normal ve doğal bir durumdur. Öfke kontrol edilebildiği ve saldırganlığa dönüşmediği taktirde sağlıklı bir duygudur.

Sağlıksız öfke bireye kontrolsüz ve ne yapacağını bilmez hissettirir, birey sonradan pişman olacağı davranışlarda bulunur, ilişkilerine zarar verir ve hayat kalitesini düşürür. Öfke sorunu bir takım fiziklsel ve davranışsal probleleri de beraberinde getirir; baş ağrısı, mide, bağırsak rahatsızlıkları, cilt sorunlarına sebep olur.

Peki öfkeyle nasıl baş edebiliriz?

Öncelikle Kendinizi dinleyin ve anlayın o anda orda neler oluyor? Öfkenizin yükseldiğini ve kontrol sınırını aşmaya başladığını fark edin. Fark ettiğiniz anda, 8 saniyelik nefes egzersizi uygulayın:

1-2-3 nefes al,

4-5 nefesini tut ve

6-7-8 nefesini ver.

Sakinleşmenizde önemli rol olacağını göreceksiniz. Sizi öfkelendiren durumu kafanızda sürekli evirerek kurmaktan kaçının, tam aksine aklınıza dağıtacak şeyler yapmaya çalışın. Söylenen sözlere değil, o anda neler yapılabileceğine ve çözüme odaklanın. Öfkenizle kendi kendinize baş edemediğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

 

 

 

 

KONYA PSİKOLOJİK DANIŞMAN 

 

 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57