Çift Danışmanlığı Almanın Zamanı Geldi Mi ?

Çift Danışmanlığı Almanın Zamanı Geldi Mi ?

Çift Danışmanlığı Almanın Zamanı Geldi Mi ?

Çift Danışmanlığı Almanın Zamanı Geldi Mi ?

Bir çoğumuz psikolog ve psikolojik danışmanlardan çekiniriz, sorunlu insanların başvurduğu meslek dalı olarak görürüz. Psikolojik destek yahut psikolojik danışmanlık almak toplum olarak en büyük çekincelerimizden birisidir. Özellikle evli çiftler çift danışmanlığı almaktan kaçınırlar, sanki çift danışmanlığına sadece evliliklerinde çözülemez çatışmalar olan veya boşanma evresindeki çiftlerin başvurduğuna inanılır. Çift danışmanlığına gitmek fikrinin çiftler arasında teklif edilmesi bile bazen ‘sen benden bir şeyler mi saklıyorsun’ sorusunu doğurabilir.

Peki bu yargılar ne kadar doğrudur,  biz aile veya çift terapisine hangi durumlarda başvurmalıyız? Bunun için evliliğin kaçıncı yılında olmak gerekir illa bir problem olması lazım mıdır?

Eşler arasında zaman zaman iletişim çatışmaları olduğu herkesçe bilinir. Hiçbir evlilik dört dörtlük değildir.  Hatta toplumsal olarak bu tür anlaşmazlıkları ‘evliliğin tuzu biberi canım’ olarak nitelendiririz. Ancak bazı durumlar vardır ki eşler birbirlerini anlamayı bırakın dinlemek istemeyecek kadar çatışma içerisine girerler. Bu döngüden çıkmak için sizi, istediklerinizi ve ilişkinizin dinamiğini anlayacağınıza inandığınız güvenilir bir aile ve çift danışmanına başvurmanız gerekir.

Her ne kadar ‘aynı eve girmeden birbirinizi tanıyamazsınız kuzum’ söylemi haklı olsa da evlilik arifesindeki çiftler birbirlerinin evlilikten, hayattan, eşlerinden, cinsellikten neler beklediklerini bilmiyorlar. Evlendikten sonra bu beklentiler karşılanmadığında ciddi çatışmalara yol açıyor. Bireyler bazen evlilikten neler bekleyeceklerini de bilemiyorlar, daha sonra karşılaştıkları olumsuzlukları halledemiyorlar. Sağlıklı bir evliliğin temeli için eşler arası beklentilerin konuşulması çok önemlidir, birçok çift bunu konuşmaktan çekiniyor bu noktada evlilik öncesi çift danışmanlığına başvurmak sağlıklı bir evliliğin kurulabilmesi için önemlidir.

Boşanma kararı almış çiftler sağlıklı bir boşanma için çift danışmanlığı isteyebilirler ve çift danışmanlığına gelmek için illa boşanma arifesinde olmaya gerek yoktur. Bazı çiftler evlilikleri kopma noktasına geldiğinde başvurmak gerektiğini düşünüyor ancak işler o düzeye gelmeden çift danışmanlığı almak ilişkinin kopma düzeyine gelmesini engelleyebilir.

Güven aidiyet ve sevgi ile beslenen evliliklerin çocuk doğduktan sonra yahut evliliğin işleyişi belli bir standarta bindikten sonra eşlerde heyecanı kaybettik, olarak serzenişler duyuyoruz. Evliliğinize yeni bir akış yeni bir renk katmak için ruh sağlığı uzmanları yardımcı olur.

Yani herhangi bir destek almak veya psikolojik danışma sürecine başlamanın zamanıyla alakalı herhangi bir kesinlik yoktur.  İlla boşanma arifesinde olmak gerekmez, ilişki dinamiğinizde yer etmemesini istediğiniz şeylerin varlığı baş gösteriyorsa, iletişim çatışmalarınız artıyorsa, birbirinize karşı sabrınız yetersiz geliyorsa, artık daha az paylaşımda bulunuyor ve bundan dolayı sıkıntı yaşıyorsanız yahut ilişkide her şey çok güzel ama bir heyecan kalmadıysa, birbirinizin isteklerini bilmiyorsanız ve hatta her şey iyiyse ama çok daha iyi olmasını arzuluyorsanız aile ve çift danışmanlığına başlamanızı öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57