YAZ AYLARINDA ÇOK FAZLA KARPUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!

YAZ AYLARINDA ÇOK FAZLA KARPUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!

YAZ AYLARINDA ÇOK FAZLA KARPUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!

YAZ AYLARINDA ÇOK FAZLA KARPUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!

 Yaz aylarının gelmesi ve günlerin uzamasıyla beraber ana öğünlerin yerini ara öğünler almaya başladı. Sıcakların etkisiyle insanlar sıcak yemekler yerine daha pratik ve serinleten yiyecekleri tercih ediyor. Meyveler ise bu tercihler arasında ilk sırada.

Yaz Meyvesi ‘’KARPUZ’’

Yaz denildiğinde akla ilk gelen meyvelerden biri karpuzdur. Sıcak havaların kurtarıcısı olduğu düşünülerek zaman fark etmeksizin sofralarda bulunur. Çok iyi bir antioksidandır. C ve A vitaminlerinin kaynağı olan karpuz, B1-B6 vitaminleri ve özellikle likopen içermektedir. Su içeriği yüksek bir meyvedir. Su oranı yüksek olduğu için midede uzun süre tokluk sağlar. Potasyum içeriği yüksektir. Bu sebeple potasyum kısıtlaması olan böbrek hastaları beslenme uzmanlarına sormadan tüketmemelilerdir.

Aşırı Karpuz Tüketimi Riskli Olabilir

Her besinin fazlası vücuda negatif etki yaratabilir. Dengeli beslenme, tüm besinlerden az ama dengeli tüketmek demektir. Yaz aylarında sıcağında etkisiyle ana öğünleri yapmayıp sadece meyvelerle geçiştirerek demir, çinko, omega yağ asitleri gibi en önemli besin öğelerini almamış olursunuz. Özellikle zayıflama yolu için öğünleri tüketmeyip karpuz tüketmek vücuda şekeri fazla almak demektir. Karpuz su ve şeker içerir. Karpuzun aşırı tüketimi şeker içeriğinden dolayı doğru değildir. Özellikle şeker hastaları ve insülin direnci olanlar için sık karpuz tüketimi şekeri anlık yükselteceğinden yanında protein kaynağı olan peynirle daha küçük miktarlarla tüketmek daha doğrudur. Böbrek hastaları ise bu konuda özellikle dikkat etmeli beslenme uzmanlarına sorarak tüketmelilerdir.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

DİYETİSYEN HATİCE ALTUNSOY

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57