Çocuk Psikodrama Günleri

Tarihi : Temmuz - Agustos 2018
Saati :
Yer : Ferit Pasa mh. Nisantas sk. 18/A Selçuklu-Konya
Süre : 4 Oturum

Çocuk Psikodrama Günleri

Eğitimciler

Psk. Dan. Feza Sahin

Konu Başlıkları

Psikodrama Neyi Amaçlar?
 

Öz farkindalik kazanmak.

Farkli bakis açilari gelistirmek.

Problemlerle bas etme stratejisi gelistirmek.

Duygusal problemleri çözümlemek.

Travmatik yasantilar, yas ve kayiplarla bas edebilmek.

Bitirilmemis sorunlari çözüme kavusturmak.

Saglikli olmayan baglanma sekillerinin üstesinden gelmek.

Içsel ve dissal çatismalara yönelik bas etme yöntemleri gelistirmek.

Kaygi ve korkulari çözümleyebilmek.

Özgüven gelistirmek.

Empati, iletisim ve sosyal becerileri gelistirmek.

Spontanligi ve yaraticiligi arttirmak.

Kisisel gelisim saglamak.

Eğitim İçeriği

Psikodrama Nedir?

   Psikodrama, spontan tiyatrodan yararlanilarak gelistirilmis olan bir yaklasim ve bireyin grup içerisinde iyilestirilmesini hedefleyen bir grup psikoterapi yöntemidir. Psikodrama gruplari, oyunlar, rol alma ve canlandirmalardan olusan hareketli bir grup dinamigidir. Bireylerin yasadiklari sorunlari grup ortaminda yeniden ele alarak, gerçegi yeniden canlandirma ve sahneleme biçimidir.

 

   Psikodrama da tiyatrol bir çalisma düzenlenmesi, sanatsal bir gösteri olarak algilanmamalidir. Psikodramadaki asil amaç tiyatrodan yararlanarak olusturulan grup dinamiginde, bireylerin kendilerine yönelik farkindalik kazanmalari, katarsis (duygusal bosalim) saglamalari ve böylece daha saglikli davranislara yönelebilmelerini saglamaktir.

   

   Bilindigi gibi müzik, resim, dans ve drama gibi sanatsal alanlarin birey üzerinde her zaman terapötik (iyilestirici) bir etkisi vardir. Bu nedenle psikodrama, bu alanlari içerisinde barindiran ve kisiye yaraticilik ve spontanlik saglayarak problemlerine çözüm getirmesini saglayan etkili bir grup terapisidir.

 

Psikodrama Asamalari Nelerdir?

    Psikodrama isinma, oyun ve grup görüsmesi olarak üç asamadan olusur. Isinma asamasinda, üyelerin spontanliklarinin (kendiligindenlik) artmasina ve grubun direncinin kirilmasina imkan saglanir. Oyun asamasinda, eyleme yönelerek, psikodramatist tarafindan psikodramanin temel teknikleri ve bazi yardimci teknikleri uygulanir. Son asama olan grup görüsmesi asamasinda ise psikodramada sahnelenen oyuna yönelik, grup üyeleri rol geribildiriminde ve paylasimda bulunur. Bireysel görüslerini paylasirlar. Bu asamada terapistin, geribildirimleri de oldukça önemlidir

 

Psikodramada Hangi Konular Çalisilabilir?

   Yasamin olagan akisi içerisinde herkesin yasadigi problemler ve sonucunda ortaya çikan duygular psikodramanin çalisma alanidir. Somut ve soyut bireyin yasamini etkileyen her konu danisma ortamina getirilebilir. “Simdi ve burada” ilkesine uygun olarak her konu psikodramada çalisilabilir. Bu süreçte karsilikli güven ve gizlilik ilkesi titizlikle olusturulur. Psikodramatist, bu süreç boyunca bireyleri elestirmeden, yargilamadan danisanin içsel yolculugunda yaninda olur.

Çocuk Psikodramasinin Önemi Nedir?

   Çocuklar, yetiskinlere göre spontanliga ve yaraticiliga daha açik bir yas grubuna sahiptirler. Bu nedenle psikodrama, çocuklarin hayat içerisindeki problemlerine yönelik çözüm üretmeye elverisli bir yöntem haline gelmistir. Çocuklarin, karsilastiklari korku ve kaygilara, travmatik yasantilara, kayiplara, bosanma gibi aile içi yasantilara ve çatismalara çözüm becerisi gelistirmelerine imkan saglayan bir yöntemdir. Ayrica, çocuklarin grup bilinci olusturmalarina, konsantrasyonlarinin gelismesine, kendini dogru ve etkili ifade etmesine, empati kurmasina, öfke ve stresle bas etmesine, giriskenlik-özgüven gibi beceriler kazanmasina yardimci olan bir grup terapisi yöntemidir.

 

 

 

 

 

 

 

konya psikolog

psikodrama

Bu eğitim için ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.

YUKARI
RANDEVU AL 0332 322 75 57